“Vulkaner er ikke til at spøge med…
men de er heller ikke til at undværer…
Vulkaner har skabt den livsgivende ilt og luft
i atmosfæren og det ligeså livsgivende vand i verdenshavene, som vi heller ikke kan undvære..
Så i virkeligheden bør vulkanerne være vores venner og ikke fjender”…
Ingen tegn på indsynkning omkring Svartsengi
Udbrud ved Sundhnúkur-kraterrækken er fortsat sandsynlig
Opdateret 18. marts kl. 13:00 UTC
-
Magma fortsætter med at akkumulere, og dets volumen under Svartsengi har aldrig været større siden udbrudssekvensen begyndte i december 2023
-
Det mest sandsynlige scenarie er, at denne magma-akkumuleringsfase vil ende med en magma-indtrængning og et udbrud, der i første omgang forekommer i området mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógfell
-
Seismisk aktivitet er gradvist stigende i løbet af de seneste par uger, hvilket indikerer, at trykket på udbrudsstedet er stigende
-
Et udbrud kan begynde med meget lidt advarsel
-
Farevurderingen forbliver uændret og er gældende indtil 25. marts
Der har været en klar stigning i seismisk aktivitet nær Sundhnúkur-kraterrækken på ugentlig basis, bortset fra den sidste uge af februar, som sandsynligvis skyldtes vejrforhold. Den seismiske station, der tidligere forårsagede måleforstyrrelser, er blevet rettet. Jordskælvsaktiviteten fortsætter på samme sted som i optakten til tidligere udbrud – mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógfell – hvor magma først nåede overfladen i seks af de syv udbrud siden december 2023.
Billedet viser jordskælvsaktivitet omkring Sundhnúkur-kraterrækken fra det sidste udbrud den 8. december 2024 frem til i dag den 18. marts. Kortet viser placeringen af jordskælv i denne periode. Bemærk, at placeringen af jordskælv øst for Sundhnúkur-kraterrækken stadig skal korrigeres. Lavafeltet fra det sidste udbrud er vist med gråt, mens mørkerøde linjer angiver placeringen af udbrudsspalter fra udbrud siden december 2023. Den øverste graf viser jordskælvsstørrelser over tid, mens den nederste graf illustrerer det ugentlige jordskælvstal, som har været stigende på det seneste.
Deformationsmålinger indikerer fortsat løft
Deformationsmålinger (GPS-målinger) indikerer, at løft fortsætter, dog med en let reduceret hastighed. Der er ingen tegn på nedsynkning i området omkring Svartsengi ifølge GPS-data og InSAR-observationer. Magma fortsætter med at akkumulere under Svartsengi, og dets volumen har aldrig været større, siden udbrudssekvensen ved Sundhnúkur-kraterrækken begyndte i december 2023.
Grafen viser 8-timers løsninger for GPS-stationen THOB, som ligger ved Þorbjörn. Dataene repræsenterer bevægelser i nord-, øst- og lodrette retninger (top, midt, bund).
Farevurderingen er blevet opdateret, men forbliver uændret og er gyldig indtil 25. marts, medmindre forholdene ændres.
Opdateret 17. marts kl. 17:30 UTC
-
Magma fortsætter med at akkumulere, og dets volumen under Svartsengi har aldrig været større siden udbrudssekvensen begyndte i december 2023
-
Det mest sandsynlige scenarie er, at denne magma-akkumuleringsfase vil ende med en magma-indtrængning og et udbrud, som først ville forplante sig i området mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógfell
-
Seismisk aktivitet er steget de seneste dage, hvilket indikerer, at trykket på udbrudsstedet er stigende
-
Et udbrud kan begynde med meget lidt advarsel
-
Farevurderingen forbliver uændret og er gældende indtil 18. marts
-
Der er ikke observeret nogen ændring i placeringen af seismisk aktivitet ved Sundhnúkur kraterrækken sammenlignet med optakten til tidligere udbrud
Den 11. marts rapporterede det islandske meteorologiske kontor ændringer i placeringen af jordskælv i løbet af de seneste par uger, hvor seismisk aktivitet ser ud til at være placeret flere hundrede meter længere mod øst end i optakten til tidligere begivenheder. Oprindeligt mente man, at disse jordskælv var udløst af øget tryk fra magmaakkumulering under Svartsengi.
Eksperter fra Meteorologisk Kontor har siden gennemført en højopløsningsanalyse af jordskælvssteder. Jordskælvsplaceringer bestemmes ved hjælp af signaler fra flere seismometre i et givet område, hvilket betyder, at interferens fra et enkelt instrument kan påvirke de endelige placeringsberegninger. Påvirkningen af hver seismisk station i regionen på jordskælvets positioneringsresultater blev analyseret, hvilket afslørede et problem med ét instrument, der fik den seismiske aktivitet til at dukke op længere mod øst end før.
Yderligere fejlanalyse og rettelser er i gang. Fra fredag den 14. marts er procedurerne for jordskælvsgennemgang blevet midlertidigt justeret ved at udelukke data fra det instrument, der er ansvarlig for fejlberegningen.
Seismisk aktivitet forekommer derfor stadig i det samme område som før de tidligere udbrud – mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógfell – hvor magma først nåede overfladen i seks af de syv udbrud siden december 2023.
Kortet viser placeringen af jordskælv omkring Sundhnúkur-kraterrækken i løbet af de seneste 14 dage. Røde cirkler angiver placeringen af jordskælv, der er registreret i de sidste tre dage, efter den midlertidige justering af databehandling på grund af interferens. Disse jordskælv er placeret på eller meget tæt på udbrudssprækker, der har åbnet sig siden december 2023, repræsenteret ved mørkerøde linjer. Andre farver angiver placeringen af jordskælv før databehandlingsjusteringen.
Opdateret 11. marts kl. 16:20 UTC
- Magma-akkumulering fortsætter med en lignende hastighed.
- Mængden af magma under Svartsengi er på det højeste niveau siden rækken af udbrud begyndte i december 2023.
- Seismisk aktivitet er steget de seneste dage.
- Det mest sandsynlige udfald er, at denne periode med magma-akkumulering vil kulminere i en digeindtrængen og et udbrud.
- Et udbrud kan begynde med meget lidt advarsel.
- Farevurderingen forbliver uændret og er gældende indtil 18. marts.
Deformationsmålinger viser, at landhævningen fortsætter i samme takt som de seneste uger. Magma fortsætter med at akkumulere under Svartsengi, og dets volumen har nået det højeste niveau, der er registreret, siden udbrudsserien begyndte ved Sundhnúkur-kraterrækken i december 2023.
Seismisk aktivitet i Sundhnúkur-kraterrækken er gradvist stigende sideløbende med magma-akkumulering, efter et mønster svarende til det, der blev observeret før november-udbruddet.
Siden det sidste udbrud sluttede, har seismisk aktivitet været placeret lidt længere mod øst sammenlignet med aktiviteten op til udbruddet, der begyndte den 20. november 2024. Jordskælvene øst for Sundhnúkur-kraterrækken er sandsynligvis tektoniske jordskælv forårsaget af øget tryk i regionen på grund af magma-akkumulering. Derfor er disse jordskælv ikke nødvendigvis en indikation af det sandsynlige udbrudssted, selvom dette ikke kan udelukkes. Yderligere analyse af de seismiske data er i øjeblikket i gang og kan kaste mere lys over årsagen til dette skift i jordskælvets placering.
I betragtning af den stigende seismiske aktivitet sideløbende med fortsat landhævning og magmaakkumulering er det mest sandsynlige scenarie, at denne periode med magmaakkumulering vil resultere i en digetrusion mod Sundhnúkur-kraterrækken. Det er sandsynligt, at dette vil resultere i et vulkanudbrud, der markerer det ottende udbrud siden slutningen af 2023.
Graf, der viser det estimerede volumen af magma, der er akkumuleret under Svartsengi mellem udbruddene og digeindtrængningerne siden november 2023
Billede, der viser seismisk aktivitet omkring Sundhnúkur- kraterrækken fra den 8. september 2024 til i dag den 11. marts 2025. Dataene omfatter derfor seismisk aktivitet mellem udbruddet, der sluttede den 8. september, og det, der begyndte den 20. november, samt perioden fra slutningen af det sidste udbrud til i dag. Grønne cirkler på kortet angiver placeringen af jordskælv før udbruddet, der begyndte den 20. november 2024, mens røde cirkler repræsenterer jordskælv i de seneste uger. Udstrækningen af lavafeltet, der blev skabt i det sidste udbrud, er afbildet af den grå overlejring, og mørkerøde linjer angiver placeringen af eruptive sprækker, der åbnede sig under de udbrud, der fandt sted i området siden december 2023.
Det næste udbrud kan være større end de foregående
Tre måneder er gået, siden det seneste udbrud sluttede, og det varede 18 dage og sluttede den 8. december. Dette er den længste periode med magma-akkumulering, der er blevet observeret i løbet af denne udbrudsserie på Sundhnúkur-kraterrækken, hvor det i dag er 111 dage siden det sidste udbrud begyndte den 20. november 2024.
Mængden af magma, der er akkumuleret under Svartsengi i denne periode, er den højeste estimerede siden begyndelsen af denne udbrudsserie i december 2023. Derfor er det muligt, at hvis der opstår et udbrud i de kommende dage eller uger, kan det være sammenligneligt med eller større end udbruddet i august 2024, som var det største hidtil målt i volumen. Baseret på tidligere begivenheder vil størrelsen af det mulige udbrud afhænge af, hvor meget magma der frigives fra magmakammeret, når udbruddet begynder. I øjeblikket er det svært at forudsige størrelsen af den næste begivenhed med sikkerhed.
Graf, der viser varigheden af magma-akkumuleringsperioder (blå søjler), der førte til udbrud i Sundhnúkur-kraterrækken siden december 2023, og volumen af lavafelterne (orange søjler), der blev dannet under disse udbrud. De blå søjler indikerer, at tiden mellem udbrud har været stigende siden marts 2024. Udbruddenes volumen steg også frem til august 2024, men før udbruddet i november 2024 havde mængden af magma under Svartsengi ikke nået sine tidligere niveauer før et udbrud, som det har gjort i dag (se figuren ovenfor). En stor del af den magma, der forlod magmakammeret under Svartsengi i januar 2024, gik til at danne et magmadige, hvorfor lavastrømmen, der blev dannet under det udbrud, var den mindste.
Farevurderingen forbliver uændret og er gældende indtil 18. marts, medmindre situationen ændrer sig. Brug samme link til at følge retningslinjer om, hvad du kan forvente i det næste udbrud.
Opdateret 4. marts kl. 15:45 UTC
-
Landhævningen fortsætter i samme tempo
-
De seneste vejrforhold har sandsynligvis påvirket følsomheden af detektionsnetværket, og begrænset seismisk aktivitet er blevet registreret i de seneste dage
-
Det forventes, at et udbrud kan starte med meget kort advarsel
-
Det mest sandsynlige scenarie er en sprækkeåbning i området mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógafell
- Området, der påvirkes af et vulkanudbrud, bestemmes af, om de eruptive sprækker strækker sig mod nord eller syd
-
Farevurderingen forbliver uændret og er gældende indtil 11. marts
Deformationsmålinger tyder på, at landhævningen fortsætter i samme tempo som de seneste uger. Mængden af magma under Svartsengi er nu større end det, der blev anslået før udbruddet, der begyndte den 20. november. Sandsynligheden for magma-indtrængning og et udbrud er stigende, og alt tyder på, at dette kan ske inden for de kommende dage eller uger.
En graf, der viser udviklingen af magmaakkumulering og det estimerede samlede volumen af magma i akkumuleringszonen under Svartsengi. Nulpunktet er baseret på tilstanden før landhævningen begyndte i slutningen af oktober 2023. Det samlede volumen af magma under Svartsengi er nu større end det, der var akkumuleret før udbruddet den 20. november.
Baseret på tidligere hændelser på Sundhnúkur-kraterrækken er sandsynligheden for, at en ny hændelse finder sted inden for de næste par dage eller uger, stigende. Det er højst sandsynligt, at magma først vil dukke op i området mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógfell. Dette har været tilfældet i seks ud af de syv udbrud, der har fundet sted, siden vulkansk aktivitet begyndte i slutningen af 2023. Undtagelsen var udbruddet i januar 2024, da magma først dukkede op lige syd for Hagafell.
Virkningen af et udbrud mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógfell vil afhænge af, om udbrudsspalten strækker sig mod nord eller syd.
Seismisk aktivitet omkring Sundhnúkur er faldet en smule de seneste dage sammenlignet med de foregående uger. Det seneste dårlige vejr kan dog have påvirket målesystemets følsomhed, hvilket begrænser detektionen af mindre jordskælv. På grund af gentagne begivenheder langs Sundhnúkur-kraterrækken, hvor der er dannet magma-indtrængninger og eruptive sprækker, er stress i skorpen blevet reduceret med hver begivenhed. Det betyder, at der registreres færre og mindre jordskælv i dagene og ugerne op til et udbrud sammenlignet med de tidlige udbrud.
Udbrud forventes at forekomme med meget begrænset varslingstid. I de sidste to udbrud gik der kun omkring 30-40 minutter fra de første tegn på seismisk aktivitet til begyndelsen af et udbrud. De vigtigste tegn, der observeres, når magma bevæger sig mod overfladen, omfatter intense små jordskælvsværme langs Sundhnúkur-kraterrækken, trykændringer i HS Orka-boringer i Svartsengi, deformation detekteret i det fiberoptiske kabel og overfladedeformation observeret gennem GPS-målinger i realtid.
Farevurdering uændret
Farevurderingen forbliver uændret og er gyldig indtil 11. marts, medmindre omstændighederne ændrer sig. Det islandske meteorologiske kontors 24/7 overvågningshold fortsætter med at observere situationen nøje.
Opdateret 25. februar kl. 14:40 UTC
-
-
Landhævningen fortsætter, men er aftaget en smule i de seneste uger
- Mængden af magma akkumuleret under Svartsengi har overskredet mængden til stede før udbruddet, der begyndte den 20. november
-
Det forventes, at et udbrud kan starte med meget kort advarsel
-
Det mest sandsynlige scenarie er en sprækkeåbning i området mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógafell
- Området, der påvirkes af et vulkanudbrud, bestemmes af, om de eruptive sprækker strækker sig mod nord eller syd
-
-
Seismisk aktivitet er gradvist stigende
-
Farevurderingen forbliver uændret og er gældende indtil 4. marts
Deformationsmålinger indikerer fortsat landhævning, selvom den er aftaget en smule de seneste uger. Opdaterede modelberegninger tyder på, at magmaakkumulering har overskredet den mængde, der var til stede før udbruddet, der begyndte den 20. november. Sandsynligheden for, at den næste begivenhed indtræffer inden for de kommende dage eller uger, er fortsat høj.
Seismisk aktivitet i området har været gradvist stigende siden januar.
Farevurderingen er blevet opdateret uden ændringer og forbliver i kraft indtil den 4. marts, med forbehold for ændringer i situationen.
Opdateret 21. februar kl. 14:15 UTC
- Opdaterede modeller viser, at mængden af magma under Svartsengi har nået samme volumen, som den havde akkumuleret før det sidste udbrud
- Det forventes, at et udbrud kan starte med meget kort advarsel
- Det mest sandsynlige scenarie er en sprækkeåbning i området mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógafell
- Området, der påvirkes af et vulkanudbrud, bestemmes af, om udbrudsspalterne strækker sig mod nord eller syd.
- Farevurderingen er blevet opdateret , og fareniveauet er hævet i tre regioner
Opdaterede modeller viser, at mængden af magma under Svartsengi har nået samme volumen, som den havde akkumuleret før det tidligere udbrud, der begyndte den 20. november 2024.
På baggrund af tidligere eruptive hændelser i Sundhnúkur kraterrækken antages det derfor, at der er en stigende sandsynlighed for, at den næste hændelse indtræffer inden for få dage eller uger.
Hvis der opstår et udbrud, vil det være det ottende i dette område siden december 2023. Stress i skorpen er blevet mindre for hver digeindtrængning og udbrud, der er sket. Det betyder, at der kan forekomme færre og mindre jordskælv i ugerne og dagene før et udbrud nu sammenlignet med, da aktiviteten startede.
Der kan således forventes et kortere varsel inden det næste potentielle udbrud, og advarslen kan være så kort som en halv time, afhængig af hvor magmaen når overfladen. De signaler, der er set, når magma begynder at bevæge sig mod overfladen, er: en klynge af små jordskælv på Sundhnúkur-kraterrækken, ændringer i trykket i boringer fra Svartsengi-kraftværket og ændringer i skorpens deformation set af et fiberoptisk kabel og GPS-dataene i realtid.
En række jordskælv fandt sted i Sundhnúkur-kraterrækken i nat
Omkring klokken 19.50 i nat blev der på få minutter opdaget adskillige jordskælv i området mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógfell, hvilket kunne indikere begyndelsen på en magmaudbredelse. Det vagthavende overvågningspersonale så ingen andre tegn fra andre typer instrumenter.
Lignende seismisk aktivitet blev observeret i området den 4. november sidste år, men et udbrud startede den 20. november.
Hvad kan forventes i tilfælde af et nyt udbrud?
Det anses for mest sandsynligt, at magma først vil stige op i området mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógfell, som det har været tilfældet for seks ud af de syv tidligere udbrud. Undtagelsen er udbruddet i januar 2024, da magmaen først steg op lige syd for Hagafell. Virkningen af et udbrud, der starter mellem Sundhnúkur og Stóra-Skógfell, afhænger af, om den eruptive sprække forlænges mod nord eller syd. Eksempler på påvirkninger i tilfælde af et vulkanudbrud:
- Hvis et udbrud starter i ugunstige vindretninger, kan en stærk indledende fase udgøre en fare for gasforurening op til en radius på 1 km fra kilden.
- Lava kunne nå Grindavíkurvegur-vejen ved Þorbjörn og/eller ved Svartsengi uden for lavabeskyttelsesbarriererne på mindre end 1,5 time.
- Hvis lava når vanddamme eller kommer i kontakt med grundvand, kan der forekomme lokal eksplosiv aktivitet.
Intet i det islandske meteorologiske kontors data udelukker muligheden for et udbrud syd eller nord for Hagafell. I et sådant tilfælde kunne lava nå Nesvegur-vejen og Suðurstrandarvegur-vejen på mindre end 1,5 time. Lavastrømmen kan muligvis lukke alle flugtveje på land ud af Grindavík på omkring 6 timer.
Kortet viser placeringen af den første sprækkeåbning (stjerne) og længden af de vulkanske sprækker i de syv udbrud, der har fundet sted i Sundhnúkur-kraterrækken siden december 2023.
Øget fare på tre områder i den opdaterede farevurdering
I betragtning af de opdaterede modelresultater har det islandske meteorologiske kontor opdateret farevurderingen. Den gælder indtil 25. februar, med forbehold for udvikling. Der er tre ændringer siden den tidligere vurdering. Faren i område 1 (Svartsengi) og område 5 er blevet hævet fra “moderat” (gul) til “betydelig” (orange). Faren i område 3, Sundhnúkur-kraterrækken, er blevet hævet fra “betydelig” (orange) til “høj” (rød).
Opdateret 18. februar kl. 15:00 UTC
- Landhævningen fortsætter, men er aftaget lidt i de seneste uger.
- Modelberegninger indikerer, at magmaakkumulering nærmer sig det medianvolumen, der menes at være påkrævet for at udløse en digeindtrængning og et muligt udbrud.
- Seismisk aktivitet på Sundhnúksgígar-kraterrækken har været relativt konsistent i februar, med fem eller færre jordskælv registreret om dagen.
- Farevurderingen forbliver uændret og er gældende indtil 25. februar.
Deformationsmålinger viser fortsat landhævning, selvom den er aftaget en smule de seneste uger. Opdaterede modelberegninger tyder på, at magmaakkumulering nærmer sig det medianvolumen, der menes at være nødvendigt for at udløse en digeindtrængen eller endda et udbrud. Baseret på målinger, modelberegninger og erfaringer fra tidligere hændelser på Sundhnúksgígar-kraterrækken, fortsætter sandsynligheden for, at en hændelse indtræffer inden for de kommende dage eller uger med at stige.
Billedtekst: Graf, der viser udviklingen af magmaakkumulering og det estimerede samlede volumen af magma i akkumuleringsområdet under Svartsengi. Nulpunktet angiver volumen før løftningen begyndte i slutningen af oktober 2023. Det samlede magmavolumen under Svartsengi er nu over 90 % af det, der var akkumuleret før udbruddet den 20. november sidste år.
Seismisk aktivitet på Sundhnúksgígar-kraterrækken er forblevet ens i løbet af den seneste uge, med omkring fem eller færre jordskælv registreret om dagen. Den seismiske aktivitet i området har dog været langsomt stigende siden slutningen af januar.
Farevurderingen er blevet opdateret, men forbliver uændret. Den er gyldig indtil 25. februar, medmindre betingelserne ændres.
(Klik på kortet for at se det større)
Opdateret 11. februar kl. 17:30 UTC
-
Landhævning og magmaophobning under Svartsengi fortsætter
-
Perioden med øget risiko for et vulkanudbrud kan vare op til en måned eller længere
-
Let stigning i seismisk aktivitet i de seneste uger
-
Farevurdering opdateret, men forbliver uændret
GPS-målinger indikerer igangværende landhævning under Svartsengi. Selv om stigningstakten er faldet en smule i de seneste uger. Modelberegninger viser dog fortsat magmaakkumulering. Mængden af magma har nået den nedre tærskel, der menes at være nødvendig for at udløse den næste digeindtrængning og potentielle udbrud. Tidligere begivenheder ved Sundhnúkur-kraterrækken tyder på, at når magmavolumenet når denne tærskel, er der sket udbrud inden for en tidsramme på et par dage til fire uger. Dette garanterer ikke, at den næste begivenhed vil finde sted inden for en måned, men erfaringen tyder på, at dette er det mest sandsynlige scenarie.
Seismisk aktivitet er steget en smule de seneste dage. Ser man på antallet af jordskælv siden sidste udbrud, er der observeret en gradvis stigning siden slutningen af januar. Stormvejr i sidste uge kan dog have påvirket følsomheden af jordskælvsovervågningssystemet, hvilket muligvis forhindrede opdagelsen af de mindste rystelser.
Farevurderingen er blevet opdateret, men forbliver uændret og er gyldig indtil 18. februar, medmindre forholdene ændres.
Seismisk aktivitet ved Sundhnúkur-kraterrækken siden slutningen af udbruddet den 10. december. Øverst til venstre viser et kort, der giver et overblik over udviklingen og placeringen af jordskælv omkring Sundhnúkur-kraterrækken. Øverst til højre viser et søjlediagram antallet af jordskælv, der er registreret hver dag. Nederst til venstre viser en graf det kumulative antal jordskælv. Nederst til højre viser en graf størrelsen af jordskælvene.
Bevægelser registreret ved GPS-stationen HS02 i Svartsengi-området siden 11. november 2023, der viser forskydning i nord, øst og lodret retning (top, midt, bund). Den nederste graf repræsenterer landhævningen i millimeter, med gårsdagens (11. februar) måling markeret med en grøn prik. Røde linjer angiver begyndelsen af de sidste syv udbrud (18. december 2023; 14. januar, 8. februar, 16. marts, 29. maj, 22. august og 20. november 2024). Blå linjer repræsenterer magma-indtrængninger, der ikke resulterede i et udbrud (10. november 2023 og 2. marts 2024).
Det islandske meteorologiske kontors farevurdering er blevet opdateret uden ændringer. Den forbliver gyldig, med forbehold for ændringer, indtil den 18. februar.
Opdateret 4. februar kl. 13:45 UTC
-
Vejrforholdene i de kommende dage kan påvirke overvågningskapaciteten
-
Magmaophobning under Svartsengi og den tilhørende landhævning fortsætter
-
Perioden med øget risiko for et vulkanudbrud kan vare op til en måned eller længere
-
Seismisk aktivitet er fortsat lav
-
Farevurderingen forbliver uændret
Vejrudsigten for de kommende dage indikerer en række lavtrykssystemer, der bevæger sig hen over landet, hvilket bringer kraftig sydvestlig og sydlig vind sammen med nedbør. Disse vejrforhold kan påvirke målemulighederne, især med hensyn til sigtbarhed og følsomheden af seismiske og realtids GPS-målinger. Det islandske meteorologiske kontor vil fortsat overvåge situationen tæt, og offentligheden rådes til at holde sig orienteret om vejrvarsler og udvise forsigtighed, når de rejser.
Deformationsmålinger viser fortsat igangværende landhævning og magmaakkumulering under Svartsengi. Som rapporteret i sidste uge nærmer mængden af magma, der akkumuleres under Svartsengi, sig nu den nedre tærskel, som menes at være nødvendig for at udløse den næste magma-indtrængning. Hvis vi ser på de seneste udbrud på Sundhnúkur-kraterrækken, har de fundet sted mellem tre dage og fire uger efter at have nået denne lavere tærskel. Dette betyder dog ikke, at den næste hændelse vil indtræffe inden for en måned, men snarere, at erfaringen tyder på, at dette er det mest sandsynlige scenario.
Bevægelser registreret ved GPS-stationen HS02 i Svartsengi-området siden 11. november 2023, der viser forskydning i nord, øst og lodret retning (top, midt, bund). Den nederste graf repræsenterer landhævningen i millimeter, med gårsdagens (3. februar) måling markeret med en grøn prik. Røde linjer angiver begyndelsen af de sidste syv udbrud (18. december 2023; 14. januar, 8. februar, 16. marts, 29. maj, 22. august og 20. november 2024). Blå linjer repræsenterer magma-indtrængninger, der ikke resulterede i et udbrud (10. november 2023 og 2. marts 2024).
Seismisk aktivitet nær Sundhnúkur-kraterrækken har været lav, siden det sidste udbrud sluttede den 9. december. Kun få små jordskælv bliver registreret dagligt. Men dårlige vejrforhold og stærk vind kan påvirke målefølsomheden.
Farevurderingen forbliver uændret og er gældende indtil 11. februar.
Opdateret 31. januar kl. 16:00 UTC
-
Jordløftning og magmaophobning under Svartsengi fortsætter
-
Mængden af magma, der akkumuleres under Svartsengi, nærmer sig det volumenfald, der blev observeret under den sidste begivenhed
-
Sandsynligheden for et nyt magma-indtrængen eller udbrud er stigende
-
Perioden med øget sandsynlighed for et udbrud kan vare op til en måned eller længere
-
Seismiciteten forud for det næste udbrud kan være minimal
-
Vejrforholdene i de kommende dage kan påvirke overvågningskapaciteten
Alvorligt vejr har påvirket hele Reykjanes-halvøen siden i går. Ifølge prognoserne kan vejret i de kommende dage påvirke overvågningen og responstiden i tilfælde af, at der sker magmaindtrængen eller udbrud. Stærk vind, slud og sne kan forstyrre seismiske målinger og reducere nøjagtigheden af GPS-overvågning af jordløft.
Det islandske meteorologiske kontor vil fortsat nøje overvåge udviklingen, og folk opfordres til at være opmærksomme på vejrvarsler og udvise forsigtighed, når de rejser.
Perioden med øget sandsynlighed for et udbrud kan vare op til en måned eller længere
Modelberegninger bruges til at estimere mængden af magma, der akkumuleres under Svartsengi. Dette estimat er ikke et præcist tal, men definerer snarere et område med “nedre” og “øvre” grænse. Ifølge de seneste modeller har volumenet af magma under Svartsengi nu nået den nedre grænse for det volumentab, der blev observeret under den sidste begivenhed. Baseret på tidligere udbrud antyder disse modeller, at magma-indtrængen eller -udbrud har en tendens til at forekomme, når denne nedre grænse er nået.
Grafen viser modelberegninger af magmavolumen, der akkumuleres under Svartsengi over tid. Y-aksen repræsenterer volumen af magma inden for magma-domænet, og x-aksen repræsenterer tid. To tærskler er angivet: “nedre grænse” og “øvre grænse”, som angiver det område, hvor sandsynligheden for magmaindtrængen og udbrud stiger.
Når den nedre tærskel er nået, begynder sandsynligheden for et udbrud at vokse. Modellen er baseret på jorddeformationshastigheder målt med GPS-data, som indikerer magmaakkumulering under Svartsengi. Hvis jordløftningshastigheden aftager, hvilket indikerer en reduktion i magmaakkumulering, kan det påvirke beregningerne og ændre timingen af de nedre og øvre grænser.
Ser man på de udbrud, der har fundet sted siden januar 2024, har tiden mellem at nå den nedre grænse og begyndelsen af et udbrud i Sundhnúks-kraterrækken varieret fra et par dage til en måned. Derfor har perioden med øget sandsynlighed for et udbrud forskellig varighed mellem hændelser og kan vare op til en måned eller længere.
Grafen illustrerer antallet af dage mellem at nå den nedre grænse og begyndelsen af et udbrud for seks begivenheder, som fandt sted i 2024. Y-aksen viser udbrudsdatoer, mens x-aksen viser antallet af dage, der er gået fra at nå den nedre grænse. Bemærk, at udbruddet, der startede den 29. maj, blev udelukket fra denne analyse, da det menes, at en systemændring fandt sted forud for denne begivenhed.
Opdateret 28. januar kl. 17:30 UTC
-
Jordløftning og magmaophobning under Svartsengi fortsætter
-
Mængden af magma, der akkumuleres under Svartsengi, nærmer sig det volumenfald, der skete under den sidste begivenhed
-
Sandsynligheden for en ny magma-indtrængen og potentielt et udbrud er stigende
-
Der er en mulighed for, at seismisk aktivitet måske ikke er signifikant før det næste udbrud
-
Den opdaterede farevurdering er gyldig indtil den 11. februar, med forbehold for yderligere udvikling
Deformationsmålinger indikerer fortsat jordløft og magmaakkumulering under Svartsengi. Begivenhedsrækkefølgen forbliver den samme som dem, der blev observeret før de sidste udbrud. Modelleringsberegninger viser, at volumenet af magma, der akkumuleres under Svartsengi, nærmer sig det volumenfald, der fandt sted under den sidste begivenhed.
Baseret på analysen af tidligere hændelser har forskere vurderet, at når en tilsvarende mængde magma har akkumuleret under Svartsengi som under tidligere udbrud, øges sandsynligheden for en ny magma-indtrængen og endda et udbrud.
Ny farevurdering afspejler øget sandsynlighed for udbrud
Det islandske meteorologiske kontor har opdateret farevurderingen, som nu er gyldig indtil 11. februar, med forbehold for ændringer. Det er besluttet at hæve fareniveauet i zone 4 og 6 fra “moderat” (gul) til “betydeligt” (orange). Denne ændring er baseret på modelberegninger, der indikerer, at volumenet af magma, der akkumuleres under Svartsengi, nærmer sig det volumenfald, der fandt sted under den sidste begivenhed.
Ifølge vejrudsigten forventes der at opstå hårdt vejr i de kommende dage, begyndende 30. januar hele ugen. En sydlig storm ledsaget af betydelig opvarmning, regn og støvregn er varslet for den sydlige og vestlige del af landet senere på ugen og ind i weekenden. Ugunstigt vejr kan reducere overvågningsnetværkets følsomhed, hvilket potentielt kan forsinke responstider på et udbrud.
(Billede af det opdaterede farekort)
Lidt seismisk aktivitet kan gå forud for det næste udbrud
Seismisk aktivitet i Sundhnúkar-kraterrækken er steget gradvist siden slutningen af udbruddet den 9. december 2024, men generelt er den fortsat lav. Udviklingen i det seneste år tyder på, at seismisk aktivitet forud for indtrængning af magma har været faldende for hver begivenhed. Derfor er der en mulighed for, at seismisk aktivitet måske ikke er signifikant før det næste udbrud.
Seismisk aktivitet nær Sundhnúkar-kraterrækken, der viser antallet af jordskælv om dagen siden december 2024.
Opdateret 14. januar kl. 15:05
-
Seismisk aktivitet er fortsat relativt lav
-
Seneste data tyder på, at sandsynligheden for magma-indtrængen og potentielt et udbrud vil stige i slutningen af januar
-
Opdateret farevurdering gyldig indtil 28. januar 2025, medmindre forholdene ændres
Landhævningen i Svartsengi-området fortsætter i samme hastighed som tidligere uger. I slutningen af januar eller begyndelsen af februar begynder sandsynligheden for et udbrud at stige, da modelberegninger indikerer, at cirka 12 millioner kubikmeter magma vil have samlet sig under Svartsengi på det tidspunkt. Modellerne er baseret på estimerede magmatilstrømningshastigheder, men mindre ændringer i tilstrømningen kan påvirke det estimerede tidspunkt for det næste udbrud.
Seismisk aktivitet omkring Svartsengi er fortsat lav, svarende til de seneste uger.
Det islandske meteorologiske kontors farevurdering er blevet opdateret uden ændringer. Den forbliver gyldig, med forbehold for eventuelle ændringer, indtil den 28. januar.
(Klik på kortet for at gøre det større)
- Seneste data tyder på, at sandsynligheden for magma-indtrængen og potentielt et udbrud vil stige fra januar.
- Geodætiske modelresultater estimerer magmatilstrømningshastigheder svarende til hastigheden op til det sidste udbrud.
- Opdateret farevurdering gyldig indtil 14. januar 2025, medmindre forholdene ændres.
Deformationsdata frem til 30. december 2024 indikerer, at magmaakkumulering under Svartsengi fortsætter.
Sandsynligheden for en ny magma-indtrængning og potentielt et udbrud forventes at stige, når mængden af magma under Svartsengi matcher den mængde, der forlod magma-regionen under magma-indtrængningen og udbruddet den 20. november. Geodætiske modelresultater anslår denne volumen til at være mellem 12 og 15 millioner kubikmeter.
Ifølge de seneste deformationsdata er magmatilstrømningen i øjeblikket estimeret til godt 3 m³/s, svarende til den hastighed, der blev observeret før det sidste udbrud. Hvis magmaophobningen fortsætter med den nuværende hastighed, forventes magmavolumenet under Svartsengi at nå 12 millioner m³ i slutningen af januar og cirka 13,5 millioner m³ i den første uge af februar. Derfor kan sandsynligheden for magma-indtrængen og potentielt et udbrud langs Sundhnúkur-kraterrækken stige fra slutningen af januar.
Disse estimater er baseret på beregnede magma-tilstrømningshastigheder over tid, og små ændringer i disse hastigheder kan påvirke prognoser for tidspunktet for et potentielt udbrud.
Lavamarken er fortsat farlig for vandrere
Det islandske meteorologiske kontors farevurdering er blevet opdateret og forbliver gyldig, med forbehold for eventuelle ændringer, indtil den 14. januar 2025.
Hovedændringen vedrører zone 6, hvor det overordnede fareniveau er blevet revideret fra betydelig (orange) til moderat (gul). Den samlede fare i zone 6 anses nu for at være lavere på grund af en reduceret lavastrømsfare. Men mens faren på grund af lavastrømmen i øjeblikket vurderes at være lavere, forbliver det eksisterende lavafelt varmt og farligt at krydse.
Jordskælvsværme nær Eldey Common i de seneste år
Seismisk aktivitet har været minimal langs Sundhnúkur-kraterrækken, siden det sidste udbrud sluttede den 8. december 2024.
Der er dog registreret en vis seismisk aktivitet i andre nærliggende områder. Cirka 200 jordskælv, herunder to over 3, blev opdaget under en sværm fra 29.-31. december 2024, nær Eldey på Reykjanesryggen. Jordskælvsværme nær Eldey har været hyppige i de seneste år, med næsten 60 jordskælv over størrelsesordenen 3 registreret der i de seneste fire år.
Mens der stadig spores jordskælv, er sværmen for det meste aftaget. Regelmæssige små jordskælv forekommer fortsat i den vestlige del af Fagradalsfjall, hvor der er registreret over 60 mindre jordskælv i den seneste måned, de fleste på 6-8 km dybde.